COVID-19 în comuna Chetrosu

COVID-19

Stimați cetățeni, a fost confirmat al cincilea caz de infectare cu COVID-19 în comuna Chetrosu.

Astăzi, 22 aprilie 2020, testele de laborator au fost pozitive la virusul de tip nou pentru un locuitor al comunei noastre. Un bărbat a apelat serviciul 112 cu simptome specifice COVID-19, după ce câteva zile a încercat fără rezultat să se trateze la domiciliu, suspectând o simplă răceală. Membrii familiei persoanei infectate sunt izolați la domiciliu, fiind monitorizați de către medicul de familie, reprezentantul IP Anenii Noi și a CSE Chetrosu.Urmează a fi întreprinse activități necesare de dezinfectare a suprafețelor în ograda și în locuința acestora.

Astfel, la moment avem 5 cazuri confirmate de infectare cu virusul de tip nou în comună. Trei dintre cei 4 pacienți spitalizați anterior urmează a fi externați.

Menționăm importanța respectării indicațiilor enumerate de către specialiști pentru prevenirea infectării.